Aby wydawać mniej na jedzenie, warto wcześniej zaplanować swoją dietę. Pomoże ci to wyrzucać mniej jedzenia, unikać kupowania niepotrzebnych produktów w sklepie i kontrolować, czy jedzenie zawiera wystarczającą ilość niezbędnych składników.
Reklama
Jeśli nie wiesz, jak podejść do planowania menu, spróbuj skorzystać z naszych zaleceń.
Ogólne zasady i wskazówki
Weź pod uwagę swój reżim i styl życia
Sportowcy potrzebują bardziej kalorycznych posiłków. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny zwiększyć ilość warzyw w diecie. Skowronki nie mogą obejść się bez obfitego śniadania, a sowy bez późnej kolacji. Planując jadłospis, wsłuchaj się więc w potrzeby swojego organizmu.
Zbierz swoje ulubione przepisy w jednym miejscu
Zapisz je w folderze, przenieś do notatek w telefonie lub zapisz w notatniku w staromodny sposób. Mając wszystkie potrawy przed sobą, nie będziesz już stawał przed pytaniem „Co powinienem dziś zrobić?”.
Nie pomijaj posiłków i planuj przekąski
Uczucie głodu skłania do kupowania niepotrzebnych i niezbyt zdrowych produktów. Jedz więc wystarczająco dużo, aby czuć się sytym, zabieraj ze sobą zdrowe przekąski i od czasu do czasu oszukuj. W ten sposób możesz trzymać się zdrowej diety przez długi czas bez uczucia stresu.
Używaj więcej przypraw i ziół
Jeśli uważasz, że smak zdrowej i niedrogiej żywności jest zniechęcający, dodaj więcej przypraw i ziół do swoich posiłków. Są one niedrogie, ale sprawią, że danie będzie o wiele smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Są one również dodatkowym źródłem witamin.
Uważaj na to, co wyrzucasz
Ta rada może wydawać się dziwna, ale działa: zwracaj uwagę na swój kosz. Notuj co, jak często i w jakich ilościach wyrzucasz. Informacje te pomogą ci dostosować menu i listę zakupów.
Jeśli nie możesz zużyć kartonu mleka przed upływem daty ważności, pamiętaj, że powinieneś wziąć mniejszą ilość. Banany się psują – kupuj owoce, które można zjeść w domu w ciągu kilku dni. Regularne wylewanie resztek zupy – gotuj w mniejszym garnku.